PRI NÁKUPE NAD 45 EUR DORUČENIE ZADARMO
 x 

0€
0x,
Obsah košíka:
INFORMÁCIE O ARGÁNOVOM OLEJI

ODKIAĽ POCHÁDZA?

Argánový olej pochádza z jadier plodov Arganie trnistej. Plody sa získávajú ručne a po vylúpnutí jadra sa drvia na olejovú pastu. Tradične je to práca berberských žien. K výrobe 1 litra oleja je väčšinou potrebné až 30kg argánových plodov a 10 -12h práce.

Výroba argánového oleja je kontrolovaná ženskými organizáciami v Maroku. Vďaka fair-trade, argánovy olej zaisťuje berberským ženám zdroj príjmov, vďaka ktorému sa môžu finančne osamostatniť a zároveň sa dostať k lepšej zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu.

ARGÁNIA TŔNISTÁ (ARGÁNOVY STROM)

Argania trnista (Argania Spinosa) sa nachádza iba v juhozápadnej časti Maroka, čo z nej vytvára jeden z najvzácnejších stromov na svete. Strom je veľmi odolný a môže sa dožiť 150 až 200 rokov. Korene hľadajú zdroj vody veľmi hlboko v zemi, čím pomáhajú ochrániť krajinu pred prudkým dažďom. Zabraňujú erózii a bránia rozširovaniu púšte. Argania hrá dôležitú úlohu v udržaní ekologickej harmónie a ekonomickej situácie miestneho obyvateľstva. UNESCO pridalo Arganiu trnistu na zoznam svetového dedičstva v roku 1999.

DRUHY ARGÁNOVÉHO OLEJAKOZMETICKÝ ARGÁNOVÝ OLEJ

"ALASSALA®" argánový olej, určený pre kozmetické potreby. Patrí medzi najlepšie 100% čisté, organické produkty na pleť a vlasy. Vďaka prírodnej komplexnej zmesi prvkov ako sú mastné kyseliny, polyfenoly, antioxidanty, karotenoidy a vysoký obsah vitamínu E. Tieto prvky pomáhajú hydratovať  pleť, chrániť pred vonkajšími vplyvmi, zabraňujú starnutiu pleti a vrátia vlasom zdravý lesk.

 

ARGÁNOVÝ OLEJ URČENÝ NA KULINÁRSTVO

"ALASSALA®" argánový olej pre kuchyňu, má príjemnú orechovú príchuť a preukázaný blahodárny vplyv na zdravie. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E, esenciálnym mastným kyselinám (Omega -3 a 9) a rastlinným sterolom.

Náš lahodný a všestranný olej si dozaista obľúbite. Či už vám záleží na zdravej výžive, alebo len radi varíte. Je ideálny do dipov, šalátových dressingov, na dochutenie cestovín, rýb a mäsa.

 

Metóda získavaním ALASSALA arganového oleja

Argánove plody sa dozrievajú koncom jari, opadávajú zo stromov v mesiacoch jún a júl. Po stáročia bol argánovy olej vyrábaný tradične berberskými ženami. Používali ho na varenie, ale aj ako jednoduchý, kozmetický prípravok pre svoju pleť a vlasy.

Plody Argánie sú veľké ako orechy, môžu mať guľatý, oválny alebo kónický tvar. Navyše sú chránené silnou, mäsitou dužinou. Dužina obaľuje tvrdú šupku orecha, ktorý predstavuje približne 25% hmotnosti čerstvého plodu. Aby sme získali orechy, najprv sa argánove plody vysušia na slnku. Potom ručne sa olúpne vysušenú dužina, ktorá sa dá použiť ako krmivo pre zvieratá.

Vylúpnutý orech následne rozbijú skúsené berberské ženy medzi dvoma kameňmi a tým z neho získajú jadro plodu. Jadro je lisované za studena a je z neho extrahovaný zlatý olej. Tento proces je veľmi časovo aj fyzicky náročný. Vo vnútri každého orecha sa nachádza jedno až tri jadrá, plné argánového oleja. Preto mechanizované pokusy o extrahovanie sa ukázali ako neúspešné.

V Alassala nám veľmi záleží na tom, aby naši zákazníci dostávali vždy produkt najvyššej kvality. Preto starostlivo strážime celý proces vzniku argánového oleja a sme na to hrdí.

Každá etapa výroby oleja prebieha oddelene, v postupoch určených presne na tieto účely. Používame jadrá, ktoré sú zrelé a pripravené na lisovanie. Po vylisovaní sa olej plní do fľaštičiek a každá fľaštička je zabalená do vlastnej krabičky, aby sa predišlo oxidácii a zabezpečila sa tým maximálna kvalita. Ak by sa jadra iba vylisovali a uskladnili, nastal by proces oxidácie. Hygiena je pre nás veľmi dôležitá.